Itthon

Szijjártó Paks 2-ről: A németek blokkolják a Siemens engedélyét, “ez felháborító”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

 Az Európai Bizottság nem akadályozza a Paks 2 beruházást, a német kormány “két zöld minisztere viszont jelenleg blokkolja”, nem adja meg az engedélyt a Siemens Energie-nek a vezérlőrendszerek szállítására - jelentette ki Szijjártó Péter az ATV kérdésére egy mai sajtótájékoztatón.

Hirdetés

Beszéltünk tegnap telefonon Novak miniszterelnök-helyettessel, aki az energiaügyeket viszi. Ő is megerősítette, hogy az orosz kormány számára kiemelt stratégiai jelentősége van a Paks2 beruházás sikeres végrehajtásának. Látunk bizonyos pontokat, ahol gyorsítani lehet az eljárást – jelentette ki Szijjártó Péter az ATV kérdésére egy mai sajtótájékoztatón, miután megkérdeztük: Orbán Viktor miniszterelnök a ma reggeli Kossuth Rádiós interjújában kilátásba helyezte a magyar vétót, ha lesz EU-s nukleáris szankció Moszkvával szemben. Az Európai Bizottság akadályozhatja-e a Paks2 beruházást, hol lehet gyorsítani? – kérdeztük.

A külgazdasági és külügyminiszter a kérdésünkre azt mondta: gyorsítani lehet a beruházást eljárások egyszerűsítésével. Az európai keretszabályoknak megfelelően olyan lépéseket fogunk tenni, amelyek gyorsíthatják a beruházást.

“Az Európai Bizottság nem akadályozza a beruházást, a németek viszont igen, a német kormány zöld minisztere. Ez elfogadhatatlan, ugyanis ma nincsen szankció alatt a nukleáris együttműködés, nincsen szankció alatt a nukleáris energia polgári célú felhasználása”

 – mondta a kérdésünkre Szijjártó Péter, hozzátéve: a Roszatom az új paksi erőművek vezérlőrendszereinek kiépítésére egy német-francia konzorciummal szerződött, a Franatome-mal és a Siemens Energyvel.

A francia exporthatóság megadta az engedélyt a Franatome-nak  a vezérlőrendszerek szállítására, a német kormány két zöld minisztere, a gazdasági és a külügyminiszter viszont egyelőre blokkolja ennek az engedélynek a kiadását a Siemens Energy részére. Ez elfogadhatatlan 

– jelentette ki, hiszen “a nemzeti energiamix összeállítása nemzeti hatáskör, az energiabiztonságunk kérdése pedig egy nemzeti ügy”.

Az, hogy egy másik európai kormány mindenfajta európai jogszabály híján ilyen politikai vagy ideológiai okból blokkolja egy másik ország saját energiaellátásnak biztonsága érdekében szükséges fejlesztését, az elfogadhatatlan – nyomatékosította Szijjártó Péter az ATV kérdésére válaszolva. Semmi jogi alap nincsen jelenleg arra a német kormánynak, hogy mi ne működhetnénk együtt nukleáris energia terén Oroszországgal – tette hozzá.

Német technológiát akarunk használni

Ráadásul egy német technológiát akarunk használunk a Paksi atomerőműnél, német-francia technológiát, és ezt most a két német zöld miniszter akadályozza – mondta Szijjártó Péter, aki ezt felháborítónak nevezte.

Előtte a kérdésünkre válaszolva hangsúlyozta: “Magyarországon nukleáris energiát több mint négy évtizede használunk. A Paksi Atomerőmű jelenleg a magyar villamosenergia-termelés felét adja és a magyar villamosenergia-felhasználást harmadát fedezi. Most az teljesen világos, hogy ebben a nehéz helyzetben, ami most van – és ez azt hiszem, hogy a következő években is így lesz – azok az országok lehetnek igazán biztonságban, akik a saját maguk által felhasznált energia egy jelentős részét saját maguk elő tudják állítani. Ehhez pedig energiahordozók kellenek”.

A miniszter emlékeztetett, hogy Magyarország nem tartozik a világ kőolajban és földgázban leggazdagabb országai közé, ezért nekünk másból kell előállítani a villamos energiát. Más lehetőségünk nincs, mint a nukleáris energia, amely egy fenntartható, olcsó, környezetkímélő és hosszú távú stabilitást adó módja a villamosenergia-előállításnak – jelentette ki.

Szijjártó Péter azt mondta: hogyha nem tudjuk megépíteni az új Paksi atomerőművet, “hogyha valaki ellehetetleníti a magyar-orosz nukleáris együttműködést, akkor az bizony a nemzeti érdekeinkkel mélyen ellentétes volna”. Ha Magyarország hosszú távú energiaellátásának biztonságáról beszélünk, akkor az a nukleáris energia nélkül egész egyszerűen a fizikai, földrajzi, természeti adottságaink miatt elképzelhetetlen – ismételte meg.

Kilenc éve szerződtünk a Roszatommal

Arra is felhívta a figyelmet, hogy új atomerőmű blokkok, a Paks2 felépítéséről szóló szerződés is kilenc éves most már.

 “Senki nem mondhatja, hogy itt valami új dologról van szó. Négy évtizede használjuk a nukleáris energiát, kilenc éve szerződtünk a Roszatommal az új atomerőművi blokkoknak a felépítésére, és a magyar emberek már bőven megfizették a szomszédban zajló háborúnak az árát. 

Annak a háborúnak az árát, amelyhez semmi közünk nincsen, amelynek kirobbanásáért semmilyen felelősséget nem viseltünk természetesen és ami nem a mi háborúnk” – mondta a sajtótájékoztatón.

“Már éppen elég magas árat fizettünk és nem engedhetjük meg, hogy a mi energiaellátásunk biztonságát bárki kockáztassa” – jelentette ki Szijjártó Péter. Mint mondta, már hétfőn is világossá tette Brüsszelben, hogy az Európai Bizottság ne álljon elő olyan javaslattal, amely bármilyen módon korlátozná Magyarország és Oroszország nukleáris energetikai együttműködését.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek